RSS feed for elena

elena has logged 240 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Act

The Act

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Big Jake

Big Jake

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
16
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★½
Edit this entry  
16
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
The Doors

The Doors

1991
×
★★
Edit this entry  
07
42

42

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
01
Show Boat

Show Boat

1951
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
All the King's Men

All the King's Men

2006
×
★★
Edit this entry  
28
The Ballad of Tam Lin

The Ballad of Tam Lin

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
Edit this entry  
25
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
Edit this entry  
25
Show Boat

Show Boat

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
Edit this entry  
24
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Edit this entry  
21
The Bible According to Hollywood

The Bible According to Hollywood

1994
×
Edit this entry  
21
The Loves of Carmen

The Loves of Carmen

1948
×
Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
Edit this entry  
16
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
Edit this entry  
16
Whistle Stop

Whistle Stop

1946
×
Edit this entry  
15
The Rat Race

The Rat Race

1960
×
Edit this entry  
15
Chaplin

Chaplin

1992
×
Edit this entry  
15
The Cassandra Crossing

The Cassandra Crossing

1976
×
Edit this entry  
15
They Came to Cordura

They Came to Cordura

1959
×
Edit this entry  
15
Cause for Alarm

Cause for Alarm

1951
×
Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
06
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

2019
×
Edit this entry  
03
The Snows of Kilimanjaro

The Snows of Kilimanjaro

1952
×
Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
Edit this entry  
28
The Snows of Kilimanjaro

The Snows of Kilimanjaro

1952
×
Edit this entry  
27
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1946
×
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Edit this entry