RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 101 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anne of the Indies

Anne of the Indies

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Edit this entry  
18
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★½
Edit this entry  
16
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Neighbors

Neighbors

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Cinderella Cinders

Cinderella Cinders

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Word Brand

Three Word Brand

1921
×
★★★½
Edit this entry  
08
Seven Years Bad Luck

Seven Years Bad Luck

1921
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Burning Crucible

The Burning Crucible

1923
×
Read the review Edit this entry  
07
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rink

The Rink

1916
×
★★★
Edit this entry  
17
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Speedy

Speedy

1928
×
★★★
Edit this entry  
16
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hard Luck

Hard Luck

1921
×
★★★½
Edit this entry  
10
Wagon Tracks

Wagon Tracks

1919
×
★★★
Edit this entry  
10
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
05
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★½
Edit this entry  
02
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Covered Wagon

The Covered Wagon

1923
×
★★★
Edit this entry  
26
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry