RSS feed for Evelyn

Evelyn has logged 26 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
College

College

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
24
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★
Edit this entry  
23
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Madame X: An Absolute Ruler

Madame X: An Absolute Ruler

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
The High Sign

The High Sign

1921
×
★★★½
Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bank

The Bank

1915
×
★★★
Edit this entry  
21
Strike

Strike

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★½
Edit this entry  
09
Cops

Cops

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

Winsor McCay, the Famous Cartoonist of the N.Y. Herald and His Moving Comics

1911
×
Edit this entry  
08
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
City Girl

City Girl

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dr. Jack

Dr. Jack

1922
×
★★½
Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry