RSS feed for Jacob

Jacob has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
Edit this entry  
13
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
Edit this entry  
13
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - the Man and His Work

I'm Almost Not Crazy: John Cassavetes - the Man and His Work

1984
×
Edit this entry  
12
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Being There

Being There

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Touch

The Touch

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'm Not There.

I'm Not There.

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Masked and Anonymous

Masked and Anonymous

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Making 'The New World'

Making 'The New World'

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
Edit this entry  
01
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Flower

Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry