RSS feed for mav_ian
  • Aliens

    Aliens

    ★★★★★

    One hell of a rollercoaster. Any part of this film that some could consider a flaw I don't care about.

  • Army of Darkness

    Army of Darkness

    ★★★★½

    Yes yes yes, I know. Evil Dead 2 is technically the best of the trilogy. But I get the most enjoyment out of this silliness. It's just plain fun the whole way through, and I wish they still made more like it.

  • The Proposition

    The Proposition

    ★★★★½

    I just rewatched this nine years on and it has aged well, in fact it feels even better to me now. It in part feels like what a Blood Meridian film should be, but free from any constraints of having to be an adaptation, free to be it's own beast. Watching it again, I was also reminded of Jim Jarmusch's Dead Man, though less self aware.
    There's a literary feel to Cave's writing; classic western tropes are exposed under the…

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

    A weaker film in some ways than the other two, but the fact that Spielberg counteracted George Lucas' edgier, darker aspects with a goofier silliness, means it has a more highly concentrated tone. It's leaping right out of a comic book with a brightly coloured cover and rough, pulpy, faded and yellowing pages.
    It's not without it's flaws, but being a prequel helps it to build the mythology that services the other installments, a more exotic chapter of the series.

  • Batman & Robin

    Batman & Robin

    ½

    Years ago, Joel Schumacher directed a film that was universally panned and derided. Due to marketing, expectations and what-have-you, people were expecting a stylistic, slickly plotted noir thriller, but were greeted with a garish, ridiculous mess.
    I felt like I was the only one who understood that this was a parody; how could anyone think this was trying to be played straight? This is Joel Schumacher after all, sure he's made some more straight-laced fare, but this was the visionary…

  • Bubba Ho-tep

    Bubba Ho-tep

    ★★★★

    A surprisingly touching film centred around the forgotten elderly, parked in a nursing home by their children to await the inevitable. The fact that it's about Elvis and a man who believes he's JFK (despite appearing to be African-American), fighting an ancient hillbilly mummy feasting on the rectally extracted souls of residents is really just window dressing.

  • The Counselor

    The Counselor

    ★★★½

    I have only seen the extended version of this, apparently it's more cohesive than the theatrical cut. It's not a good time at the movies, and it's seen as a mess by many critics, but I can't dismiss it out of hand.

    This is a dire movie. It makes No Country for Old Men look like Commando. Misfortune strikes at every turn, for pretty much all the characters, innocence at least is lost for anyone who dares even show a…

  • Mystery Road

    Mystery Road

    ★★★★

    A good movie to play "Aussie Actor Bingo" with, it feels like half of them make an appearance at one point or another.
    Plot-wise, it ends up being less than the sum of it's parts, but for the most part it looks good and plays well. So often, Australian films that deal with any kind of trouble in Aboriginal communities (or indeed, any "issues" in general) get fed through a development lab wringer that spits out clumsily toned scenes which…

  • Beneath Clouds

    Beneath Clouds

    ★★★★

    A really beautiful ride where the plot doesn't hijack the experience. There's no false sense of urgency, and while a lot of troubling issues are dealt with, the easygoing pace gives has plenty of room to let the visuals breathe. My kind of film, really.

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★½

    Amusing and trendily unfashionable, but did kind of bounce off me a little. I was expecting to identify more with this movie more, but perhaps my youth, which I'm still very much attached to, was just a little too boring, even making allowances for all the exaggeration.
    I feel like most of my disappointment with this film was not that it wasn't up to my standards, but rather that I wasn't up to it's. I may even be just a couple years too old, I don't know. I thought I was in that demographic, I got most of the references.
    Otherwise, I like everybody involved.

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★½

    I feel kind of embarrassed to admit that I didn't quite get it when I first watched it on VHS, and even now I have to say I prefer several other of the Coen's efforts over this one, but it's standout film worthy of any canon.
    It's the kind of bizarrely convoluted, yet blandly esoteric story of a kidnapping plot gone wrong you could imagine reading as a feature article in a magazine, and be tempted to buy the author's…

  • Ghostbusters II

    Ghostbusters II

    ★★★★

    Perhaps it's the fact that I saw this one first, as a wide-eyed kid, but I don't understand the standard "let down" label that Ghostbusters II normally filed under. Of course it's not as fresh as the first, a little more slick but perhaps more stiff, but for the most part it's a really fun film that is meritous on its own terms.
    That it even feels a little less fresh is actually thematically consistent, early on it's established that…