RSS feed for Rich
  • Cam

    Cam

    ★★★½

    I liked most of Cam. There was a lot of tension built throughout the movie, and Madeline Brewer was great. The ending really didn't do it for me though.

  • Escape to Witch Mountain

    Escape to Witch Mountain

    ★★★

    Good weird 70s Disney movie fun.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★½

    Such a beautiful and interesting movie. I'm not sure if it'll go on my top 10 horror films list of 2018, mainly because it's more science fiction than horror, but I really liked it.

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★

    I really don't get what all of the outrage is about. Other than being a little too long, I thought it was a pretty good film. There were some shocking parts, but this is also a horror movie with a serial killer as it's subject. Then again, I've seen a lot of horror movies in my life, so maybe I'm a bit jaded. It's also an arthouse film, so there's that too. If any of this doesn't sound like your cup of tea, you may want to skip it. :)

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★

    My expectations were a bit off for this movie. I was expecting a straight up horror movie, probably because it is written and directed by Leigh Whannell, but no worries. My fault for not checking the genre beforehand. Having said that, I really enjoyed it. It's an interesting story, has great visuals, really good acting...and all on a $5m budget. Very impressive.

  • Hatchet

    Hatchet

    ★★★½

    This one was a lot of fun. Kinda campy and silly, but also very brutal and gory. Our movies for Shocktober have been pretty intense so far, so this was a nice moment of levity for us. :)

  • Z Channel: A Magnificent Obsession

    Z Channel: A Magnificent Obsession

    ★★★★

    I was hung over from my birthday night out, and had a hankering for a good documentary. This is one of my go-tos. Such a fascinating and tragic story.

  • Summer of 84

    Summer of 84

    ★★★

    This film really wanted to be Stranger Things. It also takes a turn that didn't seem to fit with the rest of the film. I liked it, but I was also a bit disappointed and underwhelmed.

  • Hostel: Part II

    Hostel: Part II

    ★★★½

    I really don't know why this movie gets such harsh criticism from horror fans. It's a pretty fun flick. Roth does a decent job of continuing the story and tone from the first film, but he also keeps it original enough to keep it interesting. There are also some lighter/funny moments, and it's less gory/torture porny, so I would argue that it is probably more accessible for fans who were put off by the goriness/intensity of the first film. tldr; I liked it. 😊

  • Unfriended

    Unfriended

    ★★★

    Interesting concept and executed pretty well. Didn't realize until the end that Jason Blum was an executive producer.

  • The Faculty

    The Faculty

    ★★★½

    Sometimes I'm just in the mood for a good 90s teen horror flick. 😊

  • The Descent

    The Descent

    ★★★½

    My acrophobia and claustrophobia had a baby and named it The Descent. Omg...so terrifying. If this movie had clowns, I may have died.