RSS feed for Markus
  • I Am the Pretty Thing That Lives in the House

    I Am the Pretty Thing That Lives in the House

    ★★

    Oz Perkins ist zweifellos ein talentierter Regisseur: Seine verschlierten Zeitlupenaufnahmen der Geister sind albtraumhaft und beunruhigend. Leider verlieren sich die tiefen Schatten dieses modernen Gothic Horror in einer wenig aufregenden Geschichte und werden zusätzlich durch die flächige und scharfkantige HD-Optik abgeschliffen. Schade.

  • Frightmare

    Frightmare

    ★★★★

    Pete Walkers Frightmare ist nach wie vor potenter Psychoterror-Stoff mit einer groß aufspielenden Sheila Keith. Empfehlung!

  • Mr. Vampire

    Mr. Vampire

    ★★★★

    Ricky Laus erster Film ist mit irren wuxia-Effekten vollgestopft und greift hinsichtlich der Kreation seiner Titelfigur auf die hüpfenden Geister aus der chinesischen Folklore zurück. Großes Vergnügen!

  • Village of Eight Gravestones

    Village of Eight Gravestones

    ★★

    Verfilmung eines populären japanischen Kriminalromans mit etlichen gelungenen Atmosphärenbildern aber viel zu wenig Geschichte für die über zweistündige Laufzeit.

  • Without Warning

    Without Warning

    ★★★

    Odd mixture between old-fashioned alien invasion-flick and teen horror-tropes, this film features extraordinary (and truly crazed) performances by Jack Palance and Martin Landau. I also loved the Flying Saucer-like parasites used by the alien bounty hunter to catch his human prey, but the poor pacing and uninteresting teen characters taking up too much screen-time hinder this from becoming a cult classic. Still worth checking out.

  • Alice Sweet Alice

    Alice Sweet Alice

    ★★★★½

    One of the best US-genre films from the 70s, this is an astonishingly well-crafted American giallo enlivened by eerie set-pieces, gruesome murder scenes (make up-FX by William Lustig) and ace performances. Also striking, that the religious symbolism makes this an undoubtedly anti-Christian slasher. Masterpiece!

  • Many Passed By

    Many Passed By

    ★★★½

    Strange psychological thriller, an oddity in German postwar cinema and a link between Papa's Kino and modernist suspense fare. Amazing photography and a great soundtrack make this serial killer-movie an intriguing affair despite some hammy acting.

  • Offerings

    Offerings

    ★½

    Poor Halloween-ripoff with tons of wooden acting and an unintriguing story. Saving grace is a good, and fittingly dark brand of humor including one pizza you definitely won't enjoy.

  • Alipato: The Very Brief Life of an Ember

    Alipato: The Very Brief Life of an Ember

    ★★★½

    Khavn's trademark style of mixing pulp with avant-garde is put to good use. Narration is all over the place, but the sheer inventiveness of it all, including an animation sequence, is spell-binding. A decent slice of cult cinema.

  • Dearest Sister

    Dearest Sister

    ★★★

    Laotian horror-drama is too slow-paced to be effective, but offers a fascinating glimpse into the culture of the country. Kudos to make up-effects and photography.

  • XX

    XX

    ★★★

    Decent all-female horror anthology with Svanbkmajer-esque linking scenes. Standouts are the shorts by Roxanne Benjamin and, of course, Karyn Kusama. Could have been better. Should have been better.

  • Midnight Special

    Midnight Special

    ★★★★

    Visually arresting SF-drama about where we belong to and what we believe in. A complex story well told, it feels like vintage Spielberg married with New Hollywood.