RSS feed for Raquel
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    AMAZING Spider-MEN 😍😍😍😍

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

    Still goddamn good.

  • Dear Mr. Watterson

    Dear Mr. Watterson

    ★★★★

    Let's go exploring! :')

  • Captain America: The Winter Soldier

    Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★★

    Best easter egg ever: "The path of the righteous man: Ezekiel 25:17" :)

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★

    O John Hurt adora uma distopia.

  • Blue Is the Warmest Color

    Blue Is the Warmest Color

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Azul é a cor mais quente é um filme que mostra um período da vida de Adèle, os erros e acertos da garota, as experiências e tal. O título original, uma clara referência a um livro que ela está lendo no começo do filme (La Via de Marienne) pode ter muito a dizer sobre a trama.

    Se tem uma coisa interessante nesse filme, é o uso das cores como signos. O Azul representa a sexualidade da Adèle da mesma forma…

  • American Hustle

    American Hustle

    ★★½

    Baita trilha sonora e atuação maravilinda da Amy Adams e Christian Bale. De resto, não sei que que deu pra ter 10 indicações ao Oscar.

    "Sometimes, all you have in life are fucked-up, poisonous choices." (Rosalyn Rosenfeld)

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★½

    No words to describe Matthews's performance, nor Jared. There are movies about AIDS way better than this one, but you should see these guys acting, they're amazing. :)

  • Remember Me

    Remember Me

    ★★★★½

    It does reminds me Twilight in some ways (the police man's daughter, the school, the first date and that's all), but anyway. It's such an awesome movie, with a great ending, connecting all the points. And Robert had finally proved that he's worth something. :)

  • The Secret Life of Walter Mitty

    The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

    Inspiring! ♥