RSS feed for MoviePassLIFE
  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★★½

    Cute, a mix of a different language that was unsure what was said but overall a good story of a Man and his dog, true best friends no matter what language you speak.

  • A Quiet Place

    A Quiet Place

    ★★★½

    I honestly don’t know what to say about this movie.. it was clean, suspenseful, I still have a few questions that weren’t answered... very weird..

  • Getting Grace

    Getting Grace

    ★★★★★

    Looking forward to this one-looks like a cute one.. here we go..

    Incredible 🎥

    #1 Movie of the year! Love it.

  • God's Not Dead: A Light in Darkness

    God's Not Dead: A Light in Darkness

    ★★★★★

    Round number two for this movie for us-we really enjoyed it the first time, seriously if you have been on the fence of what movie to see-check our God’s Not Dead 3!

  • The Miracle Season

    The Miracle Season

    ★★★★★

    Excited today this movie’s first showing and I am so ready!! With Chris

    Wonderful movie, based on a true story, it really touches your heart, loved it!

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★★

    Actually watched this with kids soon after release but Great movie and worth watching again.

  • Peter Rabbit

    Peter Rabbit

    ★★★★

    Super cute, worth the second watch no doubt

  • The Greatest Showman

    The Greatest Showman

    ★★★½

    I am not sure what I expected, definitely the Musical sort of movie.. kept a good plot.. interesting true story as well..

  • I Can Only Imagine

    I Can Only Imagine

    ★★★★★

    We are going for round two of this movie as honestly I Loved it and want to support it so we can get even more good movies like this in our area, again thanks to Pure Flix for bringing these movies to our community.

  • God's Not Dead: A Light in Darkness

    God's Not Dead: A Light in Darkness

    ★★★★★

    It’s time... We have been waiting for this one!!

    God’s Not Dead!
    Another Amazing movie thanks to all the great people with Pure Flix I Love supporting them, pray for them daily as they make great family movies come to the screen!! Thank You David A.R. White Andrea Logan White Kevin Downes and all the many actors who make it possible for my family to set in a movie theatre and literally not cringe when someone is speaking-no worries of…

  • Sherlock Gnomes

    Sherlock Gnomes

    ★★★½

    Let’s get ready to watch some Gnomes! Day 6 Movie #5

    This movie 🎥 had it all for a cheesey animated movie it was the bomb, Only one 👍🏼 up but worth the price of Admission!
    It had “Gnome nudity” dancing 🕺🏼 🎶 🎵 & singing a good twist and a good plot. I must find out where he got that spandex!
    Sherlock Gnomes and Watson look just like Frank and Mike from pickers!
    Tell me what you think 🤔

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★★

    Day 4 Movie 🎥 #4
    Black Panther excited to see as daughter & SIL said it’s AmaZing!!! Back to original (day 1) movie theatre as it definetly has the comfort at its best, great recliner seating!! Nap time.. I mean time for our movie to start!!! Woo Hoo!!! Review coming SOON-

    One 👍🏼 up for Black panther. It was a good movie and I did enjoy the movie. I must say it was the best action movie I’ve seen this year.…