2015

Nexkez6 Nexkez6’s year in review

Nexkez6’s highest rated films

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • The Raid 2

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★★

  • The Killing

    ★★★★

  • Thief

    ★★★★

  • Krampus

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • Deathgasm

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 43 Films watched
  • 3.6 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Thief

Apr 1

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 19

Genres, Countries & Languages

Action
18 films
Horror
18 films
Thriller
17 films
Drama
16 films
Crime
9 films
Adventure
9 films
Comedy
8 films
Mystery
6 films
Sci Fi
6 films
Fantasy
3 films
USA
30 films
UK
6 films
Japan
5 films
Australia
3 films
Germany
3 films
Indonesia
2 films
Switzerland
2 films
China
2 films
Canada
2 films
English
36 films
Japanese
8 films
German
6 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Hungarian
2 films
French
2 films
Arabic
1 film
Swedish
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 11

Watchlist

Stars

Director

Crew

Nexkez6’s most liked review

The Texas Chain Saw Massacre

★★★★★

"Look what your brother did to the door!"

Atmosphere, energy, raw power with a streak of dark humour and full of grotesque art that is beautifully shot.
"If I have any more fun today, I don't think I'm gonna be able to take it."
A genre classic!!

More reviews

Nexkez6’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Monsters: Dark Continent
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Massacre Mafia Style
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • Krampus
  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse
  • The Witch
  • Deathgasm
  • Aaaaaaaah!
  • Crimson Peak
  • The Martian
  • American Ultra
  • The Babadook
  • Hitman: Agent 47
  • Sinister 2
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Gift
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Zatoichi and the Chess Expert
  • The Voices
  • Maggie
  • Spy
  • Mr. Holmes
  • Whiplash
  • Insidious: Chapter 3
  • Evil Dead
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Blind Woman's Curse
  • Zatoichi and the Doomed Man
  • Poltergeist
  • Mad Max: Fury Road
  • Blood and Black Lace
  • Monsters: Dark Continent
  • Zatoichi's Revenge
  • Unfriended
  • Spies
  • Avengers: Age of Ultron
  • John Wick
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Killing
  • Adventures of Zatoichi
  • Massacre Mafia Style
  • Blade Runner
  • Furious 7
  • The Raid 2
  • Thief

Highly rated films Nexkez6 missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Mustang
  • Carol
  • Inside Out

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more