2016

Nexkez6 Nexkez6’s year in review

Nexkez6’s highest rated films

  • Akira

    ★★★★★

  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41

    ★★★★★

  • Female Prisoner #701: Scorpion

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Videodrome

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Notes on Blindness

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Yojimbo

    ★★★★½

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★½

  • Tenebre

    ★★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • The Raid

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

The Hateful Eight

Jan 8

Last Film

Notes on Blindness

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Thriller
49 films
Horror
44 films
Drama
43 films
Action
32 films
Mystery
19 films
Adventure
16 films
Sci Fi
14 films
Crime
14 films
Comedy
8 films
Western
6 films
USA
54 films
UK
17 films
Japan
14 films
Canada
7 films
Italy
6 films
France
6 films
Spain
5 films
Hong Kong
3 films
Germany
3 films
Belgium
3 films
English
73 films
Japanese
14 films
Spanish
8 films
Italian
8 films
German
7 films
French
5 films
Russian
4 films
Chinese
3 films
Indonesian
2 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 17

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Nexkez6’s most liked review

Arrival

★★★★

”Are you dreaming in their language?”

Amy Adams superbly runs the gamut of human emotion in her quest to break a language barrier and find answers to questions that could affect the whole of humanity.
A film who’s image is often slightly out of focus just as the alien language…

More reviews

Nexkez6’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Once Upon a Time in the West
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Day of the Dead
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Muthers
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2016

  • Notes on Blindness
  • Christmas Evil
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • May
  • Akira
  • Nosferatu the Vampyre
  • The Mutilator
  • Allied
  • Samaritan Zatoichi
  • Female Prisoner Scorpion: Jailhouse 41
  • Yojimbo
  • The Lodger: A Story of the London Fog
  • The Battery
  • Embrace of the Serpent
  • The Whisperer in Darkness
  • The Lady Vanishes
  • Arrival
  • Zatoichi and the Fugitives
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Doctor Strange
  • Female Prisoner #701: Scorpion
  • Train to Busan
  • The Velvet Vampire
  • The Accountant
  • Jug Face
  • The Bloodstained Butterfly
  • The Void
  • I Am Not a Serial Killer
  • Creepy
  • Don't Kill It
  • The Devil's Candy
  • The Ghoul
  • Planet of the Vampires
  • The Greasy Strangler
  • The Rezort
  • We Are the Flesh
  • Headshot
  • Raw
  • Tenebre
  • Eden Lake
  • Late Phases
  • Warm Bodies
  • Under the Shadow
  • Once Upon a Time in the West
  • The Girl with All the Gifts
  • What We Do in the Shadows
  • Videodrome
  • Blair Witch
  • Zatoichi Challenged
  • Don't Breathe
  • Cartel Land
  • Hell or High Water
  • Landmine Goes Click
  • Day of the Dead
  • The Assassin
  • Sicario
  • Lights Out
  • The Raid
  • The Shallows
  • Suicide Squad
  • The Bourne Supremacy
  • Jason Bourne
  • Ghostbusters
  • A Nightmare on Elm Street
  • Battle Royale
  • The Purge: Anarchy
  • The Guest
  • Dredd
  • The Neon Demon
  • Dolemite
  • The Conjuring 2
  • Madman
  • The Muthers
  • Green Room
  • Bloody Moon
  • Zatoichi the Outlaw
  • Death Force
  • Midnight Special
  • Hardcore Henry
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Zatoichi's Cane Sword
  • High-Rise
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Witch
  • Night of the Living Dead
  • Zatoichi's Pilgrimage
  • Bone Tomahawk
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Triple 9
  • Come Drink with Me
  • Slow West
  • Deadpool
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • Deep Red
  • Spotlight
  • Gun Woman
  • Room
  • Zatoichi's Vengeance
  • The Revenant
  • The Hateful Eight

Highly rated films Nexkez6 missed

  • Lemonade
  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Hunt for the Wilderpeople

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more