2019

Nexkez6 Nexkez6’s year to date

Nexkez6’s highest rated films

  • Us

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • Ringu

    ★★★★

  • Horror Noire: A History of Black Horror

    ★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Django

    ★★★★

  • Murder Party

    ★★★½

  • Opera

    ★★★½

  • Glass

    ★★★½

  • Pet Sematary

    ★★★

  • The Night Eats the World

    ★★★

  • Cold Prey II

    ★★★

  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion

    ★★★

  • Cold Prey

    ★★★

  • What Keeps You Alive

    ★★★

  • The Borderlands

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 4.2 Average per month
  • 1 Average per week

Milestones

First Film

Errementari: The Blacksmith and the Devil

Jan 2

Last Film

Pet Sematary

Apr 7

Genres, Countries & Languages

Horror
14 films
Thriller
10 films
Mystery
7 films
Drama
4 films
Action
3 films
Western
2 films
Comedy
2 films
Fantasy
2 films
Sci Fi
2 films
Adventure
1 film
USA
8 films
Spain
4 films
Italy
4 films
Japan
3 films
Norway
2 films
France
2 films
UK
2 films
Canada
1 film
English
11 films
Italian
4 films
Japanese
3 films
Norwegian
3 films
Basque
1 film
Spanish
1 film
French
1 film
German
1 film
Latin
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 5

Watchlist

Stars

Crew

Nexkez6’s most liked review

Escape from New York

★★★★

”I’m ready to kick your ass out of the world.”

Coming off the success of his supernatural campfire tale of terror The Fog, director John Carpenter here helps create a dystopian future where New York’s Manhattan island has been turned into a giant prison to house the undesirables of a…

More reviews

Nexkez6’s most liked list

Top 15 Favourite movies 2018

A list of my favourite 15 movies released in the UK in 2018. List will be updated if the movies I missed can break into the ten.

Yes The Shape of Water was released early this year.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Horror Noire: A History of Black Horror
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Dead Night
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Us
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Texas, Adios
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2019

  • Pet Sematary
  • Us
  • Ringu
  • Murder Party
  • The Night Eats the World
  • Dead Night
  • Cold Prey II
  • The Forbidden Photos of a Lady Above Suspicion
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Cold Prey
  • Velvet Buzzsaw
  • Opera
  • What Keeps You Alive
  • Glass
  • The Borderlands
  • Godzilla: The Planet Eater
  • Escape from New York
  • Texas, Adios
  • One Cut of the Dead
  • Django
  • Errementari: The Blacksmith and the Devil

Highly rated films Nexkez6 missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Parasite
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Portrait of a Lady on Fire

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more