RSS feed for Oma
  • Arrival

    Arrival

    ★★½

    Communicating with the aliens and looking into the future.
    For me somewhat confusing and at times boring. I just may have to see this movie again.

  • Sing Street

    Sing Street

    ★★★½

    I sure had problems understanding their Irish lingo.
    Fun, young musical talents.

  • Amanda Knox

    Amanda Knox

    ★★★½

    What a nightmare for Amanda Knox from Seattle.
    Accused in Italy of murder and spending years fighting
    for her freedom.

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★

    I think every boy should spend a month in the wilderness with a cranky
    old lovable guy (mentor).

  • Trolls

    Trolls

    ★★

    A so-so animated feature.
    ok for kids.

  • The Birth of a Nation

    The Birth of a Nation

    ★★★½

    Slavery.
    How cruel this world is.......

  • The Secret Life of Pets

    The Secret Life of Pets

    ★★★★

    Lovely animated movie about the different personalities and
    problems of different pets.

    Everybody should go and adopt a pet after seeing this movie.

  • Hell or High Water

    Hell or High Water

    ★★★★

    So the bad guys (bank robbers) aren't all bad.
    The bad brother actually sacrificed himself for his little brother.
    Jeff Bridges was great playing the determined old cop.

  • Café Society

    Café Society

    ★★★★

    Typical Woody Allen movie. Great catalog.
    So everybody ends up unhappy in the wrong
    relationship.

  • Pawn Sacrifice

    Pawn Sacrifice

    ★★★

    This guy really had a nasty personality...

  • Experimenter

    Experimenter

    ★★★

    My rule is : Rules are meant to be broken.
    I learned that a long time ago in the 1940s in Germany.

  • Suffragette

    Suffragette

    ★★★★

    Why do men tend to be so cruel to women when they claim to
    love them ????