2018

ParkReviews ParkReviews’s year in review

ParkReviews’s highest rated films

  • The Revenant

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • 22 July

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Tangerine

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 77 Films watched
  • 6.4 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

A Ghost Story

Feb 12

Most Watched

Lady Bird

twice

Last Film

Tallulah

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Thriller
22 films
Action
19 films
Horror
17 films
Adventure
17 films
Sci Fi
17 films
Comedy
15 films
Crime
11 films
Mystery
9 films
Fantasy
9 films
USA
74 films
UK
13 films
Canada
5 films
France
2 films
Spain
2 films
Germany
2 films
Italy
1 film
Mexico
1 film
Norway
1 film
English
76 films
Spanish
8 films
French
7 films
German
3 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Russian
2 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

ParkReviews’s most liked review

Call Me by Your Name

★★★★★

Yeahhh. Watch this immediately.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Trespass
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Alien Abduction
Average weighted rating:

2.2

Films watched in 2018

  • Tallulah
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Big Fan
  • Krisha
  • Bird Box
  • The Revenant
  • Mary Queen of Scots
  • Annabelle
  • Eighth Grade
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Way Way Back
  • Open Water
  • Ralph Breaks the Internet
  • The French Dispatch
  • Dark Skies
  • Little Miss Sunshine
  • Enemy
  • John Wick: Chapter 2
  • Summer of 84
  • Mandy
  • I'm Not There.
  • Isle of Dogs
  • Green Room
  • Alien Abduction
  • Batman Begins
  • Phantom Thread
  • WALL·E
  • I, Tonya
  • Memento
  • The Incredibles
  • Forrest Gump
  • Avengers: Age of Ultron
  • Doctor Strange
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Empire Strikes Back
  • The Godfather
  • 2001: A Space Odyssey
  • Wonder Woman
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Spider-Man: Homecoming
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Shining
  • Logan
  • Thor: Ragnarok
  • Fight Club
  • Avengers: Infinity War
  • Searching
  • Fargo
  • Pan's Labyrinth
  • Ready Player One
  • Bohemian Rhapsody
  • Beautiful Boy
  • Trespass
  • Sinister 2
  • Halloween
  • The Witch in the Window
  • 22 July
  • BlacKkKlansman
  • Unfriended: Dark Web
  • Blade Runner 2049
  • The 40 Year Old Virgin
  • Hereditary
  • Don't Hang Up
  • Incredibles 2
  • A Quiet Place
  • The Shape of Water
  • Tangerine
  • Backcountry
  • Dunkirk
  • Lady Bird
  • The Dark Knight
  • Before I Wake
  • The Florida Project
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Call Me by Your Name
  • Lady Bird
  • A Ghost Story

Highly rated films ParkReviews missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Dominion
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more