RSS feed for Paul
  • Team Foxcatcher

    Team Foxcatcher

    ★★★★

    Would encourage anyone who has watched 2014's Foxcatcher to watch this. It delves deeper into du Pont and his madness. Incredible how many red flags appear about du Ponts mental state but were brushed aside. Contains lots of archival footage which lends itself to a very good documentary.

  • Waffle Street

    Waffle Street

    ★★½

    Nothing new or groundbreaking but a pleasant way to spend 90 minutes.

  • Ride

    Ride

    ★½

    So so tedious, had to fight the urge to switch it off.

  • Rudderless

    Rudderless

    ★★★★½

    Powerful drama directed by William H Macy. Billy Crudup in the lead role is excellent as a father dealing with the loss of his son. The plot twist is handled well and done very subtly. A great supporting cast and an awesome soundtrack make for a brilliant little known gem.

  • Me and Earl and the Dying Girl

    Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

    Witty, charming, intelligent & heart breaking all in one - what's not to love!

  • Short Term 12

    Short Term 12

    ★★★½

    Excellent performance from Brie Larson, easily one of the top films of 2013. An incredibly realistic drama that's equally as heart warming as it is depressing.

  • Wish I Was Here

    Wish I Was Here

    ★★★★

    Written directed and starring Zach Braff as a struggling actor and father, this is another hit for Braff following Garden State. Full of heart and emotion it'll leave you laughing and crying in equal measure. Great performances all round and in particular a great turn by Mandy Patinkin.

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    One of the most re-watchable films I own, never tire of watching it. Will remain an all time favourite of mine.

  • World War Z

    World War Z

    ★★

    Pitt puts in a solid performance but this film is very forgettable and felt rushed at times, the resolution is also a little disappointing.

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    ★★★½

    Great performances by all. A little slower paced than I remembered but very enjoyable nonetheless

  • The Godfather

    The Godfather

    ★★★★★

    Amazing, hands down one of the greatest films of all time. Superb acting by all, Brando is the master. My only regret is that I didn't watch it sooner