RSS feed for Isobel
  • Frogline

    Frogline

    ★★★★★

    I would like to talk to frogs in my general area please

  • The Insect Woman

    The Insect Woman

    ★★★★

    The daddy issues jumped out

  • Simon Amstell: Set Free

    Simon Amstell: Set Free

    ★★★

    I love my husband (but if u love him you’ve probs seen some of this before n it’s kinda a mishmash of stuff + some jokes didn’t sit well with me but generally he’s v funny)

  • Mary Jane's Not a Virgin Anymore

    Mary Jane's Not a Virgin Anymore

    ★★★★½

    I feel like this had the best sex scene I’ve ever seen

  • Kicking and Screaming

    Kicking and Screaming

    ★★★★½

    “Despite my intense efforts to do nothing, things happen anyway”

  • Blinded by the Light

    Blinded by the Light

    ★★★★½

    It’s wrote a one line “review” for this when I got line but I actually felt inspired to write a real review this morning for my new ~blog~. You can read it here, but here’s an excerpt:


    “Earnest, sincere, and sweet, I thoroughly enjoyed this film and was swept up in it’s charms. Some have called the film cringey; but isn’t that how it feels to be a teenager? The dream sequences, fantasy scenes, and magical realist semi-musical numbers that…

  • Duck Butter

    Duck Butter

    ★★★½

    I hated Sergio but sometimes u need to be with someone who is very much not right for you to realise what u want and I think she captured that perfectly lol

  • National Velvet

    National Velvet

    ★★★★

    I started watching this aaaages ago when I was working on my women’s sports movies presentation for uni. I just decided to watch the final part I hadn’t finished and it was soooo sweet and charming??? Very wholesome family fare

  • Taşkafa, Stories of the Street

    Taşkafa, Stories of the Street

    ★★

    How did this film make lovely animals boring? I ended up looking at pictures of Alia Shawkat on my phone instead. 🥰

    I liked the poetry bits, but I wish they were incorporated a bit better. It’s just so unengaging, I don’t know exactly why. It’s only just over an hour long but it felt like 3 - I had to sleep half way through and watch again the next day cos I was too bored and tired to care.

    Reminds me I still need to see Kedi though.

  • Hearts Beat Loud

    Hearts Beat Loud

    ★★★½

    Mitski has so much power

  • Varda by Agnès

    Varda by Agnès

    ★★★½

    Best clip show ever

  • Beauty Is Embarrassing

    Beauty Is Embarrassing

    ★★★★★

    As the UK’s biggest Pee Wee Herman fan I could not be more in favour of this - and it’s on amazon prime!!!