RSS feed for ReneBasilico

ReneBasilico has logged 63 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Headwinds

Headwinds

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Starfish

Starfish

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Graduation

Graduation

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bully

Bully

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Breach

Breach

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Birdman

Birdman

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
14
A Is For Acid

A Is For Acid

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Widower

The Widower

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Edit this entry  
02
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flying Blind

Flying Blind

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Croupier

Croupier

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
I Think We're Alone Now

I Think We're Alone Now

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
An Unfinished Life

An Unfinished Life

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Norfolk

Norfolk

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Bait

Bait

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Us and Them

Us and Them

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Violators

The Violators

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bokeh

Bokeh

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
An Inspector Calls

An Inspector Calls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Our Children

Our Children

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Our Children

Our Children

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hyena

Hyena

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hyena

Hyena

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Morning Departure

Morning Departure

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Morning Departure

Morning Departure

1950
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ae Fond Kiss...

Ae Fond Kiss...

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Angel

The Angel

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry