2013

Rick Chung Rick Chung’s year in review

Rick’s highest rated films

  • 12 Years a Slave

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★

  • Short Term 12

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★★

  • Mud

    ★★★★

  • Stories We Tell

    ★★★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Nebraska

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★½

  • King Kelly

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

What's Your Number?

Jan 20

Most Watched

The Hunger Games: Catching Fire

twice

12 Years a Slave

twice

Last Film

Blue Is the Warmest Color

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
37 films
Comedy
32 films
Action
21 films
Adventure
13 films
Sci Fi
12 films
Romance
12 films
Crime
11 films
Thriller
9 films
History
5 films
Fantasy
5 films
USA
64 films
UK
14 films
France
3 films
Canada
3 films
Germany
1 film
Australia
1 film
Hong Kong
1 film
India
1 film
Malta
1 film
English
69 films
French
8 films
Spanish
5 films
Japanese
3 films
German
2 films
Chinese
2 films
Italian
2 films
Somali
1 film
Tagalog
1 film
Bulgarian
1 film

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rick’s most liked review

Pain & Gain

★★★

Based on the unbelievable true crime story, director Michael Bay makes this Coen brothers-esque drama on steroids about dumb criminals from the ’90s his own. It may be excessive and overlong but remains an amusingly dark, disturbing tale as Bay shows the faintest of restraint while doubling down, indulging his…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Before Midnight
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

G.I. Joe: Retaliation
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

King Kelly
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2013

  • Blue Is the Warmest Color
  • Inside Llewyn Davis
  • The Wolf of Wall Street
  • Saving Mr. Banks
  • American Hustle
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Nebraska
  • Short Term 12
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Dallas Buyers Club
  • Thor: The Dark World
  • 12 Years a Slave
  • 12 Years a Slave
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • The Counselor
  • Enough Said
  • Escape from Tomorrow
  • Captain Phillips
  • Don Jon
  • Rush
  • Prisoners
  • Gravity
  • How to Make Money Selling Drugs
  • King Kelly
  • Miss Representation
  • Smashed
  • Lola Versus
  • Hot Fuzz
  • The Grandmaster
  • Hell Baby
  • Coffee Town
  • The World's End
  • In a World...
  • The Spectacular Now
  • Bachelorette
  • Prince Avalanche
  • Drinking Buddies
  • Starbuck
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Blue Jasmine
  • The To Do List
  • The Wolverine
  • Frances Ha
  • The Way Way Back
  • Pacific Rim
  • The Heat
  • Much Ado About Nothing
  • World War Z
  • The Kings of Summer
  • This Is the End
  • Man of Steel
  • Before Midnight
  • Stories We Tell
  • The Internship
  • Mud
  • Behind the Candelabra
  • Save the Date
  • The Hangover Part III
  • Fast & Furious 6
  • Star Trek Into Darkness
  • Pain & Gain
  • Iron Man 3
  • The Place Beyond the Pines
  • Spring Breakers
  • Life of Pi
  • Pitch Perfect
  • Side Effects
  • Dredd
  • What's Your Number?

Highly rated films Rick missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Bo Burnham: what.
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more