2014

Rick Chung Rick Chung’s year in review

Rick’s highest rated films

  • Her

    ★★★★½

  • Listen Up Philip

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Thief

    ★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Fury

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★½

  • The World's End

    ★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 82 Films watched
  • 6.8 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

The Great Gatsby

Jan 4

Most Watched

Captain America: The Winter Soldier

twice

Life After Beth

twice

Veronica Mars

twice

Last Film

The Gambler

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
45 films
Comedy
34 films
Thriller
19 films
Action
19 films
Sci Fi
15 films
Crime
12 films
Adventure
12 films
Romance
10 films
Mystery
5 films
Family
4 films
USA
70 films
UK
10 films
Germany
3 films
France
3 films
Greece
2 films
Canada
2 films
Australia
2 films
Czechia
1 film
Cyprus
1 film
Austria
1 film
English
81 films
French
6 films
Spanish
4 films
Japanese
4 films
Arabic
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Korean
2 films
Danish
1 film
Turkish
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Rick’s most liked review

Enemy

★★★½

Villeneuve and Gyllenhaal have created an expertly made thriller about doubles with the loosest of narratives but the maximum amount of tension and intrigue. Enemy is heavy on themes of dread and circumstance, creating uneasy portraits of characters through atmospheric blocking and mood. It's a transfixing showcase of Toronto and…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Oldboy
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Preggoland
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2014

  • The Gambler
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Interview
  • Blue Ruin
  • Wild
  • Top Five
  • Dear White People
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Big Hero 6
  • Interstellar
  • Nightcrawler
  • The Guest
  • Birdman
  • Fury
  • Listen Up Philip
  • Wish I Was Here
  • Whiplash
  • Preggoland
  • Gone Girl
  • The Skeleton Twins
  • Foxcatcher
  • Frank
  • A Million Ways to Die in the West
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Happy Christmas
  • Locke
  • The One I Love
  • Adult World
  • 42
  • The World's End
  • About Alex
  • The Butler
  • Let's Be Cops
  • Life After Beth
  • Life After Beth
  • Guardians of the Galaxy
  • Palo Alto
  • Boyhood
  • Bad Words
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Snowpiercer
  • Oldboy
  • Obvious Child
  • They Came Together
  • Jersey Boys
  • The Lone Ranger
  • Rushmore
  • Elysium
  • Edge of Tomorrow
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • Under the Skin
  • Only Lovers Left Alive
  • The Double
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Raid 2
  • Amélie
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Mistaken for Strangers
  • The Royal Tenenbaums
  • Muppets Most Wanted
  • Thief
  • Moonrise Kingdom
  • Enemy
  • Veronica Mars
  • Veronica Mars
  • We're the Millers
  • Now You See Me
  • About Time
  • Mr. Peabody & Sherman
  • Admission
  • 21 & Over
  • The Lego Movie
  • The Babysitters
  • The Hunt
  • Whores' Glory
  • Mitt
  • Her
  • The Bling Ring
  • A.C.O.D.
  • White House Down
  • The Great Gatsby

Highly rated films Rick missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more