2015

Rick Chung Rick Chung’s year in review

Rick’s highest rated films

  • Carol

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Creed

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Amy

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • People, Places, Things

    ★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 84 Films watched
  • 7 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Force Majeure

Jan 2

Most Watched

It Follows

twice

Sleeping with Other People

twice

The Man from U.N.C.L.E.

twice

Last Film

It Follows

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
43 films
Comedy
37 films
Thriller
18 films
Action
17 films
Adventure
15 films
Crime
12 films
Sci Fi
12 films
Romance
9 films
Documentary
7 films
Music
6 films
USA
76 films
UK
14 films
Germany
4 films
Canada
4 films
Ireland
3 films
Australia
3 films
New Zealand
2 films
France
2 films
Iceland
1 film
India
1 film
English
84 films
German
7 films
French
6 films
Spanish
6 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Swedish
2 films
Portuguese
1 film
Norwegian
1 film
Hungarian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Rick’s most liked review

While We're Young

★★★½

While masquerading as a pseudo midlife crisis film, While We're Young is full of thoughtful, charming comedy aiming at every generation. Baumbach ups the topical wit with gentle humour and enthusiasm. It does so much better and gracefully in 97 minutes what Judd Apatow tried so hard to do and…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Road Hard
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2015

  • It Follows
  • Results
  • Concussion
  • The Big Short
  • Joy
  • The Hateful Eight
  • People, Places, Things
  • The Walk
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Carol
  • Sleeping with Other People
  • Life
  • Sleeping with Other People
  • Brooklyn
  • Creed
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Spotlight
  • Spectre
  • Room
  • Bridge of Spies
  • Burnt
  • Road Hard
  • Steve Jobs
  • The Final Girls
  • I Saw the Light
  • Anomalisa
  • Sicario
  • Live from New York!
  • The Martian
  • The Lobster
  • Black Mass
  • Z for Zachariah
  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”
  • The End of the Tour
  • St. Vincent
  • Mistress America
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Straight Outta Compton
  • It Follows
  • John Wick
  • Fantastic Four
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Dope
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Trainwreck
  • Ant-Man
  • Amy
  • 7 Days in Hell
  • The Overnight
  • Infinitely Polar Bear
  • Magic Mike XXL
  • Ted 2
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Inside Out
  • Jurassic World
  • Love & Mercy
  • Spy
  • Entourage
  • Hot Girls Wanted
  • Tusk
  • Tomorrowland
  • Pitch Perfect 2
  • Cobain: Montage of Heck
  • Mad Max: Fury Road
  • Avengers: Age of Ultron
  • Adult Beginners
  • Ex Machina
  • Furious 7
  • While We're Young
  • Draft Day
  • Focus
  • What We Do in the Shadows
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Voices
  • Red Army
  • Wet Hot American Summer
  • A Most Violent Year
  • Selma
  • American Sniper
  • Inherent Vice
  • The Imitation Game
  • Finding Vivian Maier
  • Force Majeure

Highly rated films Rick missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more