2016

Rick Chung Rick Chung’s year in review

Rick’s highest rated films

  • The Handmaiden

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

  • I'm Not There.

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★★

  • Loving

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Art School Confidential

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 101 Films watched
  • 8.4 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Headhunters

Jan 2

Most Watched

Maggie's Plan

twice

How to Be Single

twice

Tickled

twice

Last Film

99 Homes

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
54 films
Comedy
47 films
Adventure
22 films
Thriller
19 films
Action
17 films
Romance
17 films
Crime
14 films
Fantasy
11 films
Sci Fi
9 films
Mystery
8 films
USA
89 films
UK
17 films
Canada
5 films
Germany
4 films
France
4 films
New Zealand
3 films
Ireland
3 films
Hong Kong
2 films
China
2 films
India
1 film
English
100 films
German
3 films
Russian
3 films
Spanish
3 films
Danish
2 films
Norwegian
2 films
Romanian
2 films
Italian
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Rick’s most liked review

Deadpool

★★★½

Vancouver actor Ryan Reynolds (also a producer on the film) gets his fifth shot* at starring in a big screen comic book adaptation and second chance at portraying the fourth wall breaking "Merc with a Mouth" (aka Wade Wilson) after playing a less than faithful, alternate version of the same…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Handmaiden
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Hello Destroyer
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2016

  • 99 Homes
  • Night Owls
  • La La Land
  • Maggie's Plan
  • Southside with You
  • Fargo
  • Barry
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Office Christmas Party
  • Other People
  • Jackie
  • Christine
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Nocturnal Animals
  • Moana
  • The Edge of Seventeen
  • How to Be Single
  • How to Be Single
  • Loving
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Don't Think Twice
  • Arrival
  • Blue Jay
  • Moonlight
  • Doctor Strange
  • Art School Confidential
  • Tickled
  • Tickled
  • Snowden
  • Operation Avalanche
  • Manchester by the Sea
  • The Handmaiden
  • Hello Destroyer
  • Weirdos
  • The Birth of a Nation
  • Maudie
  • Bridget Jones's Baby
  • Deepwater Horizon
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Steve Jobs
  • Sully
  • Weiner
  • (500) Days of Summer
  • War Dogs
  • Captain Fantastic
  • Hell or High Water
  • Joshy
  • Kubo and the Two Strings
  • Sausage Party
  • Truth
  • Suicide Squad
  • Jason Bourne
  • Batman: The Killing Joke
  • Star Trek Beyond
  • Ghostbusters
  • Ghostbusters
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Swiss Army Man
  • The BFG
  • Spotlight
  • High Fidelity
  • Already Tomorrow in Hong Kong
  • That Awkward Moment
  • Finding Dory
  • Maggie's Plan
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • A Bigger Splash
  • The Intern
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Nice Guys
  • The Nice Guys
  • Green Room
  • Sing Street
  • X-Men: Apocalypse
  • Captain America: Civil War
  • We Are Your Friends
  • Keanu
  • Demolition
  • Demolition
  • The Jungle Book
  • The Invitation
  • Everybody Wants Some!!
  • Midnight Special
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • 10 Cloverfield Lane
  • Triple 9
  • Zootopia
  • London Has Fallen
  • Eddie the Eagle
  • The Big Lebowski
  • 45 Years
  • Zoolander
  • Hail, Caesar!
  • Deadpool
  • Neighbors
  • I'm Not There.
  • Band of Robbers
  • Sisters
  • Tangerine
  • Headhunters

Highly rated films Rick missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more