2017

Rick Chung Rick Chung’s year in review

Rick’s highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Creed

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • The Square

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Bodied

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Gook

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 10.8 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Neon Demon

Jan 2

Most Watched

Guardians of the Galaxy Vol. 2

twice

The Big Sick

twice

Folk Hero & Funny Guy

twice

Last Film

Clueless

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Comedy
63 films
Action
29 films
Crime
21 films
Thriller
20 films
Adventure
17 films
Sci Fi
16 films
Romance
15 films
Fantasy
15 films
Mystery
11 films
USA
117 films
UK
16 films
Canada
15 films
France
6 films
Germany
5 films
Denmark
3 films
China
2 films
New Zealand
2 films
Sweden
2 films
Hungary
2 films
English
130 films
Spanish
14 films
French
10 films
German
7 films
Italian
6 films
Portuguese
5 films
Swedish
4 films
Russian
3 films
Korean
3 films
Japanese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Rick’s most liked review

The Shape of Water

★★★★

Mexican filmmaker Guillermo del Toro returns to his trademark brand of fantastical surrealist storytelling in the vein of Pan's Labyrinth for his 1960s Cold War era set tale of merman romance in The Shape of Water. Sally Hawkins stars as Eliza, an orphan mute janitor at a top secret government…

More reviews

Rick’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Casual Encounters
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2017

  • Clueless
  • Beverly Hills Cop
  • La La Land
  • Creed
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Reno 911!: Miami
  • Mr. Roosevelt
  • Sorcerer
  • Molly's Game
  • It's a Wonderful Life
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Personal Shopper
  • Downsizing
  • Bright
  • The Post
  • I, Tonya
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Holiday
  • Love Actually
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Greatest Showman
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Wilson
  • The Song of Sway Lake
  • The Big Sick
  • The Babysitter
  • Coco
  • Bodied
  • The Disaster Artist
  • CHiPS
  • The Shape of Water
  • Justice League
  • Nature Boy
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The House
  • Gook
  • Thor: Ragnarok
  • Suburbicon
  • Leatherheads
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Killing Gunther
  • Lucky
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Wonderstruck
  • The Party
  • Lady Bird
  • Columbus
  • Tragedy Girls
  • The Florida Project
  • Blade Runner 2049
  • Call Me by Your Name
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Meditation Park
  • The Square
  • Battle of the Sexes
  • Entanglement
  • Kingsman: The Golden Circle
  • mother!
  • Little Evil
  • Why Him?
  • Live by Night
  • It
  • Twin Peaks: The Return
  • Bad Santa 2
  • Death Note
  • Baywatch
  • Band Aid
  • Joshy
  • Good Time
  • Ingrid Goes West
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Logan Lucky
  • Keeping Up with the Joneses
  • Landline
  • Girls Trip
  • Brigsby Bear
  • The Incredible Jessica James
  • Atomic Blonde
  • A Ghost Story
  • Dunkirk
  • Masterminds
  • The Boss
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Beguiled
  • Okja
  • Baby Driver
  • The Big Sick
  • War for the Planet of the Apes
  • Rough Night
  • Wonder Woman
  • Bad Moms
  • War Machine
  • The Hollars
  • Certain Women
  • Stop Making Sense
  • Folk Hero & Funny Guy
  • Folk Hero & Funny Guy
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Colossal
  • The Fate of the Furious
  • Win It All
  • Ghost in the Shell
  • Power Rangers
  • T2 Trainspotting
  • Love & Other Drugs
  • Into the Forest
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Goon: Last of the Enforcers
  • Goon
  • Kong: Skull Island
  • Casual Encounters
  • American Honey
  • Get Out
  • Logan
  • Florence Foster Jenkins
  • John Wick: Chapter 2
  • The Lego Batman Movie
  • Toni Erdmann
  • The Founder
  • How to Plan an Orgy in a Small Town
  • Hello, My Name Is Doris
  • 20th Century Women
  • Good Will Hunting
  • The Town
  • Hidden Figures
  • Silence
  • Wiener-Dog
  • The Neon Demon

Highly rated films Rick missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • LA 92
  • Saturation
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Faces Places
  • One Cut of the Dead

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more