2018

Rick Chung Rick Chung’s year in review

Rick’s highest rated films

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • The Aviator

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Vox Lux

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • Capote

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 267 Films watched
  • 22.2 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

He's Just Not That Into You

Jan 1

Most Watched

Game Night

twice

Avengers: Infinity War

twice

Jumanji: Welcome to the Jungle

twice

Last Film

Frances Ha

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
126 films
Drama
113 films
Action
58 films
Thriller
48 films
Adventure
44 films
Crime
43 films
Romance
32 films
Sci Fi
29 films
Documentary
24 films
Mystery
21 films
USA
234 films
UK
33 films
Germany
17 films
France
12 films
Canada
11 films
China
6 films
Belgium
4 films
Australia
3 films
Italy
3 films
Japan
3 films
English
265 films
Spanish
19 films
French
19 films
Italian
9 films
German
9 films
Chinese
6 films
Russian
4 films
Korean
4 films
Latin
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 30

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rick’s most liked review

Paterno

★★★½

HBO's latest Levinson true crime scandal biopic is a super lean and hyper-focused portrait of the consequences of lionizing powerful men over protecting the public interest. How it explores complicity and priorities of education, sports, and protecting childen is harrowing yet purposely unsatisfying.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Moving Malcolm

Films watched in 2018

  • Frances Ha
  • The Godfather
  • The Godfather: Part III
  • A Simple Favor
  • The Oath
  • The Godfather: Part II
  • Life of the Party
  • When Harry Met Sally...
  • Pulp Fiction
  • Zoolander 2
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Vice
  • Shirkers
  • Rampage
  • Zoolander
  • Die Hard 2
  • If Beale Street Could Talk
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Die Hard
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Love Actually
  • Home Alone
  • The Devil Wears Prada
  • Observe and Report
  • Pineapple Express
  • Aquaman
  • The American Meme
  • You Don't Mess with the Zohan
  • Funny People
  • Roma
  • Once Upon a Deadpool
  • The Hangover Part III
  • The Hangover Part II
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Hangover
  • The Aviator
  • The Rider
  • Bumblebee
  • Madeline's Madeline
  • Bodied
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Favourite
  • Rocky Balboa
  • Creed
  • Piercing
  • Rocky IV
  • Creed II
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Other Side of the Wind
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • Saving Silverman
  • For Izzy
  • Widows
  • American Pie
  • Juliet, Naked
  • The Adventures of Tintin
  • Story Of Queen: Mercury Rising
  • Bohemian Rhapsody
  • Julie & Julia
  • My Dinner with Hervé
  • The Kindergarten Teacher
  • Mid90s
  • Beautiful Boy
  • Playing It Cool
  • The Third Wife
  • Easy A
  • Destroyer
  • First Man
  • Venom
  • Burning
  • Vox Lux
  • Game Night
  • All About Nina
  • Boy Erased
  • Private Life
  • Molly's Game
  • Spice It Up
  • A Star Is Born
  • Bad Times at the El Royale
  • Finding Big Country
  • Parallel
  • The Old Man & the Gun
  • Under the Silver Lake
  • The Hummingbird Project
  • Kingsway
  • Colette
  • Tokyo Project
  • The Land of Steady Habits
  • The Sisters Brothers
  • Bon Cop Bad Cop 2
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Slice
  • Detroit
  • Freaks
  • Superbad
  • The New Romantic
  • Minding the Gap
  • Capote
  • The Predator
  • Beverly Hills Cop III
  • Beverly Hills Cop II
  • Hot Summer Nights
  • I Am Paul Walker
  • The Master
  • Mandy
  • Father Figures
  • 纽约客@上海
  • Justice League
  • The Square
  • Sleepless
  • Atomic Blonde
  • Searching
  • Patti Cake$
  • My Scientology Movie
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Murder on the Orient Express
  • Avengers: Infinity War
  • John McCain: For Whom the Bell Tolls
  • Only the Brave
  • Support the Girls
  • Daddy's Home 2
  • The Package
  • American Wedding
  • GoodFellas
  • Moving Malcolm
  • Definitely, Maybe
  • Call Me by Your Name
  • The Trip to Spain
  • Upgrade
  • Wedding Crashers
  • Stronger
  • Believer
  • Tour de Pharmacy
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Father of the Year
  • To All the Boys I've Loved Before
  • American Animals
  • Crazy Rich Asians
  • Chuck
  • Roman J. Israel, Esq.
  • I Am Chris Farley
  • Hanna
  • BlacKkKlansman
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Tropic Thunder
  • Goldfinger
  • Thunderball
  • Hot Fuzz
  • De Palma
  • Golden Exits
  • Like Father
  • Like Father
  • Mission: Impossible
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Coco
  • Blindspotting
  • Three Identical Strangers
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Sorry to Bother You
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Design Canada
  • Ant-Man and the Wasp
  • Eighth Grade
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • Hearts Beat Loud
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Logan Lucky
  • Gotti
  • Private School
  • The Book of Henry
  • Home Again
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Talented Mr. Ripley
  • The Truman Show
  • Jurassic Park
  • Jurassic World
  • Set It Up
  • Tag
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Mummy
  • American Made
  • Thor: Ragnarok
  • Ocean's Eight
  • The Director and The Jedi
  • First Reformed
  • Fred Armisen: Standup for Drummers
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Tale
  • Ibiza
  • Solo: A Star Wars Story
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Kevin Smith: Silent but Deadly
  • Ali Wong: Hard Knock Wife
  • Hereditary

See all 267

Highly rated films Rick missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Shoplifters
  • Springsteen On Broadway
  • Dominion
  • Burn the Stage: The Movie
  • They Shall Not Grow Old
  • Free Solo
  • Capernaum

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more