2019

Rick Chung Rick Chung’s year to date

Rick’s highest rated films

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Say Anything...

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Wildlife

    ★★★★½

  • Junebug

    ★★★★

  • High Flying Bird

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Sideways

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★½

  • Banana Split

    ★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • Fyre

    ★★★½

  • Risky Business

    ★★★½

  • MacGruber

    ★★★½

  • 21 Jump Street

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 37 Films watched
  • 18.5 Average per month
  • 4.6 Average per week

Milestones

First Film

Social Animals

Jan 1

Most Watched

Fyre Fraud

twice

Fyre

twice

Last Film

Sleepless in Seattle

Feb 18

Genres, Countries & Languages

Comedy
20 films
Drama
19 films
Romance
9 films
Mystery
7 films
Thriller
6 films
Sci Fi
5 films
Action
5 films
Crime
5 films
Documentary
4 films
TV Movie
3 films
USA
33 films
Canada
2 films
Argentina
1 film
Poland
1 film
UK
1 film
Italy
1 film
France
1 film
English
36 films
French
3 films
German
3 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Spanish
1 film
Croatian
1 film
Latin
1 film
Polish
1 film
Armenian
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 10

Watchlist

Stars

Crew

Rick’s most liked review

Alita: Battle Angel

★★★

DIY filmmaker Robert Rodriguez takes on producer/co-writer James Cameron's vision to adapt the Japanese cyberpunk manga of the same name by Yukito Kishiro for a truly imaginative, futuristic action adventure. Long in development, Alita: Battle Angel is another dystopic sci-fi fantasy that uses Cameron's trademark sense of world-building and Rodriguez's hard-scrabbled aptitude for visual filmmaking to realize its story.

full review @ rickchung.com

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Boogie Nights
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Serenity
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Boogie Nights
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Bernadette

Films watched in 2019

  • Sleepless in Seattle
  • Role Models
  • Groundhog Day
  • Banana Split
  • The Unicorn
  • Junebug
  • The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • High Flying Bird
  • Can't Hardly Wait
  • Bernadette
  • Room for Rent
  • The Front Runner
  • Velvet Buzzsaw
  • Alita: Battle Angel
  • Rent
  • Boogie Nights
  • Cold War
  • Going in Style
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Serenity
  • Fyre Fraud
  • Say Anything...
  • Sideways
  • Fyre Fraud
  • Fyre
  • Fyre
  • Suspiria
  • Risky Business
  • MacGruber
  • The Firm
  • Super Troopers 2
  • 21 Jump Street
  • The Nanny Diaries
  • Face/Off
  • Wildlife
  • Social Animals

Highly rated films Rick missed

  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Avengers: Endgame
  • Honey Boy
  • The Farewell
  • The Last Black Man in San Francisco
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Monos
  • Paddleton

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more