RSS feed for Riny

Riny has logged 59 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Running on Karma

Running on Karma

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Pee Mak Phrakanong

Pee Mak Phrakanong

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
No Mercy

No Mercy

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Highway Patrolman

Highway Patrolman

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alambrista!

Alambrista!

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
China Girl

China Girl

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
I Only Want You to Love Me

I Only Want You to Love Me

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengement

Avengement

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Blue Note

The Blue Note

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
Furie

Furie

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Everybody in Our Family

Everybody in Our Family

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Needle

The Needle

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Street Mobster

Street Mobster

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Proof of the Man

Proof of the Man

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
City on Fire

City on Fire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
17
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tsugaru Folksong

Tsugaru Folksong

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
2/Duo

2/Duo

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Greetings

Greetings

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Journey Into Solitude

Journey Into Solitude

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★
Edit this entry  
10
White Collar Blues

White Collar Blues

1975
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Arctic

Arctic

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Million Yen Girl

One Million Yen Girl

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★
Edit this entry  
05
Soul Mate

Soul Mate

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Executioner

The Executioner

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Centerfold Girls

The Centerfold Girls

1974
×
★★½
Edit this entry