RSS feed for russman

russman has logged 44 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Thérèse Raquin

Thérèse Raquin

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Accattone

Accattone

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jay-Z: Made in America

Jay-Z: Made in America

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stuck

Stuck

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joyful Noise

Joyful Noise

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Collector

The Collector

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bubble

Bubble

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Roofs of Paris

Under the Roofs of Paris

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lolita

Lolita

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Twilight Samurai

The Twilight Samurai

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Horse's Mouth

The Horse's Mouth

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry