RSS feed for russman

russman has logged 58 entries for films during November 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leolo

Leolo

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Future

The Future

2011
×
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead

The Dead

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Keane

Keane

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fiancés

The Fiancés

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo-Ga

Tokyo-Ga

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kandahar

Kandahar

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Slither

Slither

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Il Posto

Il Posto

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Camille

Camille

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No One Knows About Persian Cats

No One Knows About Persian Cats

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Excision

Excision

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
7 Faces of Dr. Lao

7 Faces of Dr. Lao

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Gift

It's a Gift

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Late Marriage

Late Marriage

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coup de Grâce

Coup de Grâce

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In America

In America

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry