RSS feed for Sean

Sean has written 211 reviews for films during 2014.

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★

    Much like First Class, Days Of Future Past has it's moments, trying way to hard to be epic. It succeeds just a little bit in the moments that do work, like for example, Quicksilver running around the kitchen causing all kinds of havoc.Now, that was cool. Mostly I was just underwhelmed by what was going on, in fact I am going to say that I was pretty bored the majority of the time. Too much story bogged down by too…

  • St. Vincent

    St. Vincent

    ★★★

    I really wanted to like this, it almost has heart and it almost has a soul. The sad thing is that it is so cliched and predictable, you've seen this a dozen times (I felt like I was watching an American version of About A Boy), there is nothing new added to make this fresh and new. The only thing going for it is the amazing performance by Bill Murray, it was fun to see him play not the nicest…

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    ★★★★★

    PTA does it again! Inherent Vice is a funny, strange and pretty tight thriller in 1970's L.A. I guess the word going around is that it's a stoner noir, picture if you will Dazed And Confused meets L.A. Confidential. Dazed because it's set in the 70's plus drugs and L.A. because of the mass amounts of characters that are introduced to us and the fact that we are supposed to keep track of who's doing what, to who and why…

  • Pearl Jam Twenty

    Pearl Jam Twenty

    ★★★★★

    Pearl Jam has been apart of my life since I first heard them in 1991. I was about to enter grade 9, it's August and I'm watching the latest music videos. Alive comes on and it blows me away, I sit up right and take notice, what the fuck is this noise and who's that singer with the powerful voice? I was hooked right away. I went out and bought 10 pretty much that same day and had it in…

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

    I'll take Guardians Of The Galaxy over The Avengers, Alex.
    Or pretty much any other super hero film.

  • Elf

    Elf

    ★★★★½

    Wanna know why I think Elf is a great movie?
    Because it's all heart and soul and makes me believe in Santa Claus.

  • The Karate Kid Part II

    The Karate Kid Part II

    ★★

    I used to love these movies, also, I probably haven't seen them in over 20 years so my views on them have drastically changed. I'm not a fan of Daniel Larusso, the character is so one dimensional, whiney and doesn't ever seem to learn the lessons that Mr. Miyagi teaches him. It's hard to feel for a kid who gets the shit beat out of him and doesn't understand why an old man teaches him unorthodox methods of karate discipline.…

  • Big Trouble in Little China

    Big Trouble in Little China

    ★★★★

    What's not to love about this movie, Kurt Russell channeling John Wayne's swagger and some of the best one liners in any film, over the top action set pieces, Carpenter's knack for directing great martial arts fight scenes. This is a fun film, you can't take this one seriously at all as it is meant to be a fast paced over the top wild laugh out loud piece of cinema anyone would love. I have watched this too many times to count and it never gets old, this ranks up there with The Thing and They Live as Carpenter's best. Truly a classic.

  • Star Trek Into Darkness

    Star Trek Into Darkness

    ★★★

    Definitely not as good as the one before this one. It had it's moments, the developing friendship between Spock and Kirk was nice to see and there were some great action sequences that were pretty breathtaking. I kinda got the sense of deja vu though as I felt that it was basically following the same formula as the previous film. Abrams does a nice job directing but holy shit dude, lay off the lens flare bullshit, it really isn't needed. I really wanted to like this more but was completely underwhelmed by what was on screen. Hopefully the next installment will be more refreshing than this.

  • Alive Inside

    Alive Inside

    ★★★★★

    This is a powerful documentary about the power of music and what it can do for people with dementia and Alzheimer's patients. I'm not going to lie when I say that there were a lot of scenes that had me in tears. Seeing these people who had lost themselves in the world of forgetfulness come to life when headphones are placed on their ears and music is played is a beautiful thing. This is what I went to school for,…

  • Into the Mind

    Into the Mind

    ★★★

    I am not a skier, I have tried before but it's just not my thing. I do appreciate those who do though and have watched countless ski/snowboard movies in the past. What Into The Mind has though is some pretty intense extreme skiers who literally go to the top of the world to get their kicks. This involves them climbing the sides of a mountain with ice picks and related gear just to get to a peak that is probably…

  • Bones Brigade: An Autobiography

    Bones Brigade: An Autobiography

    ★★★★★

    Stacy Peralta hasn't disappointed me yet with his documentaries on surfing and skateboarding. This is a sequel of sorts to the brilliant Dogtown and The Z-Boys but this time it's about his bringing together some of the best skateboarders to have ever graced a skate park. Tony Hawk, Rodney Mullen, Lance Mountain, Mike McGill, Steve Cabellero and Tommy Guerrero were the Bones Brigade, each of them had their own style and came up with a lot of moves that are…