RSS feed for Sean

Sean has written 113 reviews for films during 2016.

  • Police Story 3: Super Cop

    Police Story 3: Super Cop

    ★★★

    Jackie Chan's martial arts and stunts have always been the main reason to watch his films, can't say the same about the acting and story though.

  • Rocky V

    Rocky V

    I don't understand how this was even made yet alone how Tommy Morrison was even allowed to act.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    What a fantastic, heart warming, smile inducing, cinema loving, nostalgic piece of work this was. Both Emma Stone and Ryan Gosling nail it with great acting, dancing and in Gosling's case piano playing. I've been following Chazelle ever since I saw Guy and Madeline On A Park Bench 3 years ago, it's good to see that he is finally getting his due. Loved this film so much.

  • Breaking Away

    Breaking Away

    ★★½

    The first half of Breaking Away really bored me to death, i was sick of the typical asshole father and clueless wife routine, annoying "kid being bullied beause insert stereotype here" bullshit. But, then something happened and everything changed, the movie actually started to be good, unfortunately it wasn't in time. It's just too bad that the stereotypical everything in the beginning took me out of the film and by the time it ended I was like...whatever man.

  • Creed

    Creed

    ★★★★½

    Cooglar's direction is stand out here, the fight scenes are filmed so wonderfully, kinda left me breathless. Nice to see Stallone doing some serious acting, wished he went that route instead of being action hero in the 80's. Don't know why I didn't see this when it came out but I'm glad to have finally got around to it.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

    I really wanted to love Rogue One but those spoiler moments in the film really had me angry, I won't go into detail because I don't want to give anything away but it just took me out of the film. I loved the 2nd half of the film, so intense, so action packed and well filmed. It's a gritty Star Wars story, and that's what I really liked about it. I wish that there was more backstory in the character…

  • The Full Monty

    The Full Monty

    ★★★★

    The Full Monty has a lot of heart, it's entertaining and it's always fun to watch a cast that look like they are enjoying themselves. Still holds up after 20 years.

  • Dope

    Dope

    ★★

    Dope is all kinds of meh, I just didn't really care at all about what was happening.

  • High-Rise

    High-Rise

    ★★½

    Visually impressive and highly bonkers but I really didn't get much from it. I really wanted to like it, I just felt that none of the characters were appealing. Wheatley certainly has a vision I just wish his choice of stories were better.

  • Miles Ahead

    Miles Ahead

    ★★★★

    Don Cheadle's passion project and you can tell. I felt his direction was lucid, like a fevor dream, as this story isn't entirely fictional. Cheadle as Miles Davis is some of his best acting in a long time, really enjoyed watching him on the screen. The supporting players were equally great, I love how Michael Stuhlberg is virtually unrecongizable here. Good movie.

  • Whiskey Tango Foxtrot

    Whiskey Tango Foxtrot

    ★★★

    I liked it but can see the flaws the film is known for, example, it's identity crisis, just pick a genre it's in there. I liked Tina Fey and most of the cast but wish they were used in another film far more interesting.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★★

    Damn, there is some brilliant acting and directing in this movie, jaw's on the floor, such an emotional, tense film. Definitely worth reccomending and profusely.