RSS feed for Simon
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hills Have Eyes Part 2

The Hills Have Eyes Part 2

1984
×
★★★
Edit this entry  
11
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Force 10 from Navarone

Force 10 from Navarone

1978
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter

From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★½
Edit this entry  
15
Cropsey

Cropsey

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lost in Space

Lost in Space

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
White House Down

White House Down

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dead

The Dead

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
Darkness

Darkness

2002
×
★★
Edit this entry  
03
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Edit this entry  
28
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Snitch

Snitch

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twixt

Twixt

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shadow of the Vampire

Shadow of the Vampire

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Fury

The Fury

1978
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Contraband

Contraband

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Seraphim Falls

Seraphim Falls

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
Weirdsville

Weirdsville

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ironclad

Ironclad

2011
×
★★★
Edit this entry