RSS feed for Sticky

Sticky has logged 47 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Crooked Rot

Crooked Rot

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Story from North America

Story from North America

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unofficial Reality

Unofficial Reality

2005
×
★½
Edit this entry  
05
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
We Live in Public

We Live in Public

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Brüno

Brüno

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jan Dara

Jan Dara

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Intact

Intact

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Wave

The Wave

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shape of Things

The Shape of Things

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Avalon

Avalon

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Boiler Room

Boiler Room

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
½
Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

2003
×
Edit this entry  
10
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Edit this entry  
31
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roger Dodger

Roger Dodger

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dev.D

Dev.D

2009
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rocket Science

Rocket Science

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Omen

The Omen

2006
×
★½
Edit this entry  
02
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
Edit this entry  
04
Stanley Kubrick: A Life in Pictures

Stanley Kubrick: A Life in Pictures

2001
×
★★★½
Edit this entry