RSS feed for Brad

Brad has logged 49 entries for films released in the 1970s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night Evelyn Came Out of the Grave

The Night Evelyn Came Out of the Grave

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Full Circle

Full Circle

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Torso

Torso

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Damien: Omen II

Damien: Omen II

1978
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★
Edit this entry  
27
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★½
Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
09
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Man from Deep River

Man from Deep River

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Obsession

Obsession

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Deranged

Deranged

1974
×
★★★
Edit this entry  
16
The Beast

The Beast

1975
×
★★★½
Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★★
Edit this entry