RSS feed for Steve

Steve has logged 34 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Detainment

Detainment

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Marguerite

Marguerite

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Skin

Skin

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Mother

Mother

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weekends

Weekends

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Dog Days

Dog Days

2018
×
Edit this entry