RSS feed for thegriff

thegriff has logged 182 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Hardbodies

Hardbodies

1984
×
★★½
Edit this entry  
27
Private Resort

Private Resort

1985
×
★½
Edit this entry  
26
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Adventures of Ford Fairlane

The Adventures of Ford Fairlane

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Pit

The Pit

1981
×
★★★
Edit this entry  
10
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★½
Edit this entry  
10
The Last House on the Beach

The Last House on the Beach

1978
×
★★★
Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Ronald

Bad Ronald

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mondo Yakuza

Mondo Yakuza

2016
×
★★
Edit this entry  
19
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Star of David: Beauty Hunting

Star of David: Beauty Hunting

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Best of Martial Arts Films

The Best of Martial Arts Films

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
The Initiation

The Initiation

1984
×
★½
Edit this entry  
12
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Resurrection of the Golden Wolf

Resurrection of the Golden Wolf

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Slugs

Slugs

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
Macabre

Macabre

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Tag

Tag

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Bruiser

Bruiser

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Skiptrace

Skiptrace

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Edit this entry  
01
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★½
Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
ARQ

ARQ

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Edit this entry