RSS feed for Simon
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Meet the Hollowheads

Meet the Hollowheads

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Trench 11

Trench 11

2017
×
★½
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Monstroid: It Came From The Lake

Monstroid: It Came From The Lake

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Campfire Tales

Campfire Tales

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Bad Wolf

Big Bad Wolf

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Super Capers

Super Capers

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
30 Days of Night: Dark Days

30 Days of Night: Dark Days

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Body Melt

Body Melt

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Death Spa

Death Spa

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pumpkinhead: Blood Feud

Pumpkinhead: Blood Feud

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spookies

Spookies

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Experiment

The Experiment

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Critters

Critters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry