RSS feed for Simon
  • Meet the Hollowheads

    Meet the Hollowheads

    ★★★★

    Bobcat.

    Nuff said.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Watched this for a 5th time...definitely a 5 star movie. Great cast, great score, great cinematography and animation. I felt like I was inside of a comic book the whole time, and that makes my heart TRULY happy.

  • Monstroid: It Came From The Lake

    Monstroid: It Came From The Lake

    ★★

    I watched this entire movie in a different language and it was still as bad

  • Shrek Retold

    Shrek Retold

    ★★★★★

    Absolutely mind blown by this. Don't get me wrong, I love Shrek. I've seen every movie in theatres and I can never get enough!

    This was so well done and was so visually pleasing...I could watch it OGRE and OGRE again HAHA

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★★

    I laughed and I cried and I fell in love with this series all over again. A beautiful ending to a (well deserved) 5 star trilogy.

    Can I have a dragon now?

  • Campfire Tales

    Campfire Tales

    ★★★★½

    Gunnar Hansen scares kids that smoke REEFER

    Side note : how hard is it having a hook for a hand? Do you need to own a fork ever again?

  • The Greasy Strangler

    The Greasy Strangler

    ★★★★★

    This movie is as greasy as the floor of a Mcdonalds. An absolutely brilliant film full of complex colors and scenery with the "occasional" penis on the side.

    Side note: Does anyone else want a chili cheese dog now?

  • Big Bad Wolf

    Big Bad Wolf

    Beastiality at it's best

  • Super Capers

    Super Capers

    ★★

    SUPER lame

  • As Above, So Below

    As Above, So Below

    ★★

    As above, so boring

  • 30 Days of Night: Dark Days

    30 Days of Night: Dark Days

    Vampires don't like guns I guess...

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★★★

    I want an eye patch now