RSS feed for Vineet
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Seven Steps

Seven Steps

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Golden Fortress

The Golden Fortress

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Feluda: 50 Years of Ray's Detective

Feluda: 50 Years of Ray's Detective

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rosogolla

Rosogolla

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
When Harry Met Sally 2 with Billy Crystal and Helen Mirren

When Harry Met Sally 2 with Billy Crystal and Helen Mirren

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
Jumping Joan

Jumping Joan

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Winston

Winston

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Vacuum Cleaner

The Vacuum Cleaner

1908
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rodan

Rodan

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mothra

Mothra

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
メタフィクション - (M E T A F I C T I O N)

メタフィクション - (M E T A F I C T I O N)

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Anti-Cinema

Anti-Cinema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry