RSS feed for Ray

Ray has logged 95 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Savage Dog

Savage Dog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Is Terrible! Holiday Special

Everything Is Terrible! Holiday Special

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Birch

The Birch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
WORM

WORM

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brainwashing of My Dad

The Brainwashing of My Dad

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Come Out and Play

Come Out and Play

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lover Boy

Lover Boy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
WNUF Halloween Special

WNUF Halloween Special

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Satanik

Satanik

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Death Note

Death Note

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Land of the Minotaur

Land of the Minotaur

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Future Force

Future Force

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Killer

Night Killer

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Legend of Blood Castle

The Legend of Blood Castle

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sleepover

The Sleepover

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lust of the Vampire

Lust of the Vampire

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Torture Garden

Torture Garden

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
1922

1922

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wolfman

Wolfman

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Candle for the Devil

A Candle for the Devil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry