2019

Luke Whitticase Luke Whitticase’s year to date

Luke’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Bound

    ★★★★★

  • Personal Shopper

    ★★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Hero

    ★★★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 25.3 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Avengers: Age of Ultron

Jan 1

Most Watched

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Pretty Woman

twice

Godzilla: King of the Monsters

twice

Last Film

Wildlife

Jul 17

Featured lists

Genres, Countries & Languages

Drama
73 films
Action
60 films
Comedy
57 films
Adventure
54 films
Thriller
45 films
Sci Fi
45 films
Fantasy
29 films
Horror
27 films
Crime
21 films
Mystery
19 films
USA
156 films
UK
37 films
Germany
12 films
Canada
8 films
France
7 films
Japan
6 films
China
4 films
Ireland
3 films
Australia
2 films
Czechia
2 films
English
174 films
Spanish
16 films
Russian
12 films
French
11 films
German
9 films
Japanese
9 films
Italian
7 films
Arabic
6 films
Latin
5 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 50 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Luke’s most liked review

Alita: Battle Angel

★★★★

Existential quandaries and philosophical musings be damned, Alita: Battle Angel is exciting, engaging, viscerally and technically accomplished – but best of all, weird as fuck. This is a terrific piece of popcorn entertainment, and even with some condensed plotting and overly simplistic themes ruling over it, this is a film…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Serenity
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Years and Years
Average weighted rating:

4.1

Films watched in 2019

  • Wildlife
  • The Rundown
  • The Little Hours
  • The Kingdom
  • Any Given Sunday
  • Friday Night Lights
  • Varsity Blues
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • White House Down
  • Cold Pursuit
  • Born on the Fourth of July
  • Manhunter
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • The Dark Crystal
  • Bumblebee
  • The Last of the Mohicans
  • Van Helsing
  • Doomsday
  • Wall Street
  • Aquaman
  • Midsommar
  • Spider-Man: Far from Home
  • Yesterday
  • Casper
  • Thief
  • Berlin Syndrome
  • Anima
  • The Mummy
  • Pretty Woman
  • When Harry Met Sally...
  • Cult of Chucky
  • Seed of Chucky
  • Child's Play
  • God's Own Country
  • Toy Story 4
  • Down with Love
  • Brightburn
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Years and Years
  • Shin Godzilla
  • Chernobyl
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Bound
  • Tropic Thunder
  • Personal Shopper
  • Bride of Chucky
  • Heathers
  • Innerspace
  • Always Be My Maybe
  • Independence Day
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Greta
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Rocketman
  • The Perfection
  • Aladdin
  • Lifeforce
  • Booksmart
  • The Haunting
  • John Wick
  • See You Yesterday
  • Suspiria
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • High Life
  • Wine Country
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Hero
  • Charlie Wilson's War
  • Boyz n the Hood
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Long Shot
  • An American Tail
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Age of Ultron
  • Ant-Man and the Wasp
  • Wonder Woman
  • Bad Times at the El Royale
  • The Wandering Earth
  • The Return of the Living Dead
  • Circle
  • Cube
  • Half Nelson
  • It's Kind of a Funny Story
  • Air Force One
  • Twister
  • Billy Madison
  • Avengers: Endgame
  • Shoplifters
  • The Incredible Hulk
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Clash of the Titans
  • Eighth Grade
  • The Borderlands
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Mid90s
  • Paddington 2
  • The Fugitive
  • Isle of Dogs
  • Godzilla
  • Hellboy
  • The Social Network
  • Missing Link
  • Waking Sleeping Beauty
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Golden Compass
  • Unicorn Store
  • Pet Sematary
  • Dumbo
  • Byzantium
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Shazam!
  • Birth
  • Sexy Beast
  • The Mummy
  • Piercing
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Us
  • A Cure for Wellness
  • Free Solo
  • The Treasure of the Sierra Madre
  • Triple Frontier
  • Conan the Barbarian
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Emperor's New Groove
  • Tarzan
  • Incredibles 2
  • Avatar
  • Captain Marvel
  • Blood Diamond
  • Fighting with My Family
  • Keanu
  • Ted
  • The Kid Who Would Be King
  • Serenity
  • Event Horizon
  • The Lego Batman Movie
  • The Lego Movie
  • RBG
  • Beast
  • Wild Rose
  • The Five-Year Engagement
  • If Beale Street Could Talk
  • Happy Death Day 2U
  • Shoot 'Em Up
  • Boy Erased
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Alita: Battle Angel
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Velvet Buzzsaw
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Polar
  • Destroyer
  • Green Book
  • Vice
  • Skate Kitchen
  • The Wife
  • Fyre
  • Mary Queen of Scots
  • Contact
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The World's End
  • Glass
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Stan & Ollie
  • The Zero Theorem
  • A League of Their Own
  • Murder Party
  • Colette
  • Unbreakable
  • A Very English Scandal
  • Life Itself
  • Pretty Woman
  • Split
  • The Favourite
  • Avengers: Age of Ultron

Highly rated films Luke missed

  • Parasite
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Apollo 11
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Portrait of a Lady on Fire

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more