RSS feed for WilliamFaulkner

WilliamFaulkner has logged 75 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cosmos: A Personal Voyage

Cosmos: A Personal Voyage

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
World War Z

World War Z

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
Read the review Edit this entry  
08
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Planet Earth

Planet Earth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
RBG

RBG

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wilde

Wilde

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Caligula

Caligula

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legend

Legend

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Troy

Troy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry