RSS feed for Willow
  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★★

    The horror... the horror...

    Viewed Final Cut.

  • Black Mirror: San Junipero

    Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

    Last night I thought I preferred this to Her, but now I think I like Her just a little more. Watched this because I didn't have time time watch a full length movie, and I didn't regret it. Also, I spent my whole life thinking it was pronounced "Huenipero", as if it was Spanish, rather than "Junipero", which is the way the characters pronounce it; "Joonipero".

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

    So that was a masterpiece.

  • Slaughterhouse-Five

    Slaughterhouse-Five

    Please make this. Please, please make this so we can be blessed with one of the greatest war movies ever made.

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★

    Better than Whiplash

  • Twelve Monkeys

    Twelve Monkeys

    ★★★½

    A time travel movie that actually makes sense and doesn't contradict itself? Woah

  • Primer

    Primer

    ★★★★

    This movie is actually so good. It's so incredibly creative and smart and well made in every aspect, it's incredible knowing the tiny budget for this film.

  • Ferris Bueller's Day Off

    Ferris Bueller's Day Off

    ★★★½

    It's good. I think I prefer this to Breakfast Club.

  • The Little Prince

    The Little Prince

    ½

    So, I'm going to publicly announce here that this is my least favorite movie ever. Thanks.

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★★

    Mastapiece

  • Sunshine

    Sunshine

    ★★★

    Very fun film! One of the prettiest films I've ever seen for sure! Most of the characters (except cough the one guy in act 3, you guys know the one) felt very believable and human. Besides some plot convinces and cheesy bits, the film was well written and enjoyable! I recommend it! Find it on HBO soon, as it leaves the service September 1st.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    Yep still a 10