RSS feed for worthapenny
  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    Okay this film is genuinely something else. Everything about it is actually amazing and so incredible. Now i want to watch it another ten times. Probably more.

  • Un Chien Andalou

    Un Chien Andalou

    ★★★★

    This film is so incredibly good. Even though it makes absolutely no sense at all, the actual shots and little details are so interesting and intriguing. It's extremely strange, but the artistic side of it is amazing.

  • Sierra Burgess Is a Loser

    Sierra Burgess Is a Loser

    ★½

    I think the best thing about this film was Veronica’s character arc. She turned out to 100% be my favourite character! Whereas Sierra was so horrible, I hated her with a passion. She didn’t deserve the ending she got to be honest.

  • This Means War

    This Means War

    ★★½

    Could've been better, could've been worse.

  • Legend

    Legend

    ★★★★★

    God this is incredible.

  • Locke

    Locke

    ½

    Right, I didn't agree to sit here for an hour and a half for him to sit in the car on the phone the whole time.

  • Dreamcatcher

    Dreamcatcher

    ½

    This film doesn't deserve a rating, it's the most ridiculous thing I have ever seen and should not be available for viewing. As it is based on a Stephen King novel, don't have any expectations because this film is awful.

  • The Lost Boys

    The Lost Boys

    ½

    The worst film I have ever watched. Don't waste your time on it.

  • Into the Woods

    Into the Woods

    ★★★½

    The first hour was good, the second however was pretty pointless.

  • Flatliners

    Flatliners

    ★★★★★

    Loved the whole idea of this film, the only thing that annoyed me was that one of them didn't do anything to pay for what they did.

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★★

    Everything about this film is outstanding.

  • The Cabin in the Woods

    The Cabin in the Woods

    ★★½

    Go into this film with the mindset that it is a comedy, then you will have an enjoyable experience.